למידע חייגו *9261

תמ"א 38 רחובות

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים החלה את דרכה בשנת 2005 כשהמטרה הראשית שעומדת בפני הוגי הרעיון הוא הצורך לחזק מבנים שנבנו טרם שנת 1980 ובכך לשמור על חיי אדם. את חיזור המבנים יבצעו קבלנים מהשוק הפרטי ומנגד יקבלו הקבלנים זכויות בנייה על גג המבנה באמצעותן יוכלו לבנות קומות נוספות במבנה אותן יציעו למכירה במחיר שיבחרו ללא אותיות קטנות. תמא מאפשרת לחזק את יסודות הבניין, לבצע שיפוץ אסתטי של הבניין כולו לרבות לובי המבנה, להחליף את סך תשתיות הבניין ומנגד יקבל הקבלן אפשרות בנייה לדירות חדשות, אך זאת בהתאם לאישור אותו תספק הועדה המקומית לתכנון ולבנייה.

מה קורה במהלך התמ"א

תמא 38 אינו מצריך את בעלי הדירות לפנות את הדירה, אלא ניתן להמשיך ולהתגורר בדירה שבבניין שעובר את השיפוץ. אז נכון, אין זה נוח ו/או משפר את איכות החיים להתגורר באתר בנייה, אך עניין זה הוא זמני בהחלט (לרוב ובממוצע, תוך שנה וחצי הבנייה תסתיים) ואפשר יהיה ליהנות מאיכות חיים משודרגת וגבוהה משמעותית וזאת מבלי להשקיע מאות אלפי שקלים בתהליך. עוד חשוב לזכור כי השיפוץ מתבצע בשעות הבוקר, לרוב שעות בהן הדיירים אינם בבתים אלא בעבודה או בסידורים אחרים ועל כן הפגיעה אינה מורגשת לרוב.

השמועות מדברות על סיום פרויקטים אלו האם זה נכון

בשנת 2019 הוחלט כי התוכנית לא הצליחה להגיע (אפילו לא קרוב) לייעוד אשר בגינה היא הוקמה ולא מספיק מבנים שופצו בהתאם לתוכנית, מה עוד שהיא נפוצה יותר במרכז ופחות כלכלית בפריפריות. עוד הוסיפו כי התוכנית שכן יושמה במבנים במרכז, התעלמה לחלוטין לקשיים אל מולה היא התמודדה אשר קשורים בקשר ישיר לעומסים על התשתיות ובכך נפגעו אפיקים שונים ומגוונים כתוצאה מתוכנית מתאר זו וכפועל יוצא, החלו דיבורים והתקבלה החלטה להניח בצד את פרויקט תמא ולהתמקד דווקא בתוכניות הקשורות אל פינוי בינוי.

במקביל להחלטה לפנות אל פינוי בינוי, נקבע כי תימצא חלופה לחיזוק המבנים, אך משום שלא הוצגה חלופה כזו, התוכנית ממשיכה ובכל הכוח. בעלי דירות רבים אשר טרם מימשו את התוכנית ושמעו כי היא עתידה להסתיים בקרוב הגבירו את צעדיהם לקבלת אישור התמא עוד לפני שהתוכנית תסתיים וכך גם קבלנים אשר מבקשים לבצע פרויקטים מסוג זה, החלו להתמקד בתמא כעיסוק מרכזי מה שעורר את הפרויקטים לתחייה ולא להיפך.

כך או אחרת, תוכנית המתאר אינה נעלמת מהחיים שלנו אלא להיפך – כל עירייה אחראית על גורלה וככל שהעירייה תבקש לקדם את תוכנית המתאר המדוברת, כך יקרה ולבטח עד שנת 2025. כדי להבין האם גם אתם יכולים לבצע את תוכנית תמ"א 38, הינכם יכולים לפנות אל מנהלת ההתחדשות העירונית במקום מגוריכם (במקום בו ממוקם הבניין) ולחילופין לפנות אל מנהל ההנדסה.

 

צרו קשר

צרו קשר

גד מנלה 1, נתניה 42504 ת.ד 8618
9261*
פקס: 09-8855994
טלפון: 09-8855990
מייל: info@ybnir.co.il
הצהרת נגישות