למידע חייגו *9261

תמ"א 38 ראשון לציון

תמ"א 38 הוא קיצר של המונח "תוכנית מתאר ארצית" שמטרתה לחזק מבנים קיימים במטרה לגרום לכך שיחזיקו מעמד בעתות של רעידות אדמה. כל בניין אשר הוקם טרם שנת 1980 הוא בניין אשר אינו עומד בדרישות התקן (אשר נכנסו לתוקף בשנת 1975 ) בנוגע לעמידות מבנה בפני רעידות אדמה. במילים אחרות ופשוטות יותר, בשנת 1975 נקבע תקן ישראלי המעיד על חוזקת המבנים בעתות של רעידות אדמה – מרבית מהבניינים אשר נבנו קודם לשנת 1980, אינם עומדים בתקן זה ועל כן יש לחזק אותם ולגרום להם להיות יציבים.
נכון לשנת 2020 ובהתאם לדיווח שהתקבל מהוועדה הבין משרדית לרעידות אדמה, למעלה משמונים אלף מבנים בישראל, מימשו את תוכנית התמא מאז היוסדה

כמה עולה לדייר להוציא לפועל את תוכנית תמ"א

משום שעלות חיזוק המבנים היא גבוהה וכמעט בלתי אפשרית עבור הדיירים המתגוררים בבניינים שאינם עומדים בתקן, גובשה תוכנית התמ"א – כאן נכנסים לתמונה חברות בנייה וקבלנים ברחבי הארץ. התוכנית מקנה למבצעים זכויות בנייה מוגדלות וקיצור משמעותי של ההליכים הבירוקרטיים הנדרשים לשיפוץ בניין / היתר בנייה ובכך מצליחה התוכנית לעודד הן את הקבלנים שמקבלים זכויות משמעותיות והן את הדיירים שלא מתבקשים להכניס יד ארוכה לכיסם.

מי יכול ומי לא יכול לבצע תמ"א

על מנת לקבל את האישור לתמ"א, יש לקבל אישור מהנדס המעיד על כך שהמבנה אינו בנוי בהתאמה מלאה לתקן הישראלי 413 המבנים שזכאים לפרוייקט זה הם מבני מגורים ומבנים נוספים שהשימושים שלהם אינם בהכרח מגורים. מבנים אשר פטורים מתקן 413 ואינם זכאים לממש את פרויקט התמ"א הם מבנים בעלי קומה אחת / שתי קומות הבנויים על שטח של עד 400 מטר רבוע ומבנים אשר לא משמשים למגורים באופן מוחלט לרבות מחסנים. עוד לא יקבלו אישור לתמ"א מבנים אשר היעוד שלהם הוא הריסה.

מה ניתן לבצע בהליך התמ"א

על מנת לקבל את אישור הועדה, אין חובה להכין תוכנית מפורטת ומנגד, חלה החובה להציג הסכמה של שני שלישי מדיירי הבניין. במהלך פרויקט התמ"א עתידה הועדה המקומית לתכנון ובנייה לאשר בין היתר את האופציות הבאות : חיזוק של המבנה ללא אפשרות לתוספות בנייה, הוספת דירות – הקמה של עד שתי קומות בבניין, הרחבה של הדירות הקיימות- לרוב יתווסף חדר ממ"ד ו/או מרפסת לדירה, הוספת מעלית, חנייה ובמקביל שמה דגש הוועדה על נראות הבניין דהיינו על הפן העיצובי.

חשוב להבין כי התמ"א עברה (וסביר שתעבור עוד מספר שינויים בעתיד) ועל כן יש להתעדכן מעת לעת בשינויים המתרחשים ולהבחין האם הזכאות עודנה עומדת לרשותכם – נכון להיום עברה התוכנית 4 תיקונים. למידע נוסף אודות פרויקט תמ"א 38, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ונשמח להעניק לכם את המידע המקיף, המדויק והאמין ביותר.

צרו קשר

צרו קשר

גד מנלה 1, נתניה 42504 ת.ד 8618
9261*
פקס: 09-8855994
טלפון: 09-8855990
מייל: info@ybnir.co.il
הצהרת נגישות