למידע חייגו *9261

תמ"א 38 פתח תקווה

תמ"א 38, היא תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים שנבנו עד שנת 1980 נועדה למנוע קריסת בניינים וסכנת נפשות אדם במקרים בהם מתרחשת רעידת אדמה. אז נכון, מרבית הישובים אשר חשופים לרעידות אדמה בסיכון גבוהה, הן צפוניות – במילים אחרות, הערים אשר ממוקמות בסמוך לשבר הסורי אפריקאי (טבריה, קצרין, בית שאן, עפולה ועוד), אך גם ערים במרכז אשר לכאורה רעידות האדמה לא עתידות לפגוע בהן, מקבלות את האישור ואת הזכאות לביצוע תמ"א 38 ובין היתר העיר פתח תקווה.

בעשורים האחרונים אנו עדים ליותר ויותר מבנים אשר בוחרים להוציא אל הפועל את תוכנית התמא, מצד אחד במטרה לחזק את המבנה ומצד שני במטרה לשבח את הנכס בו הם מתגוררים.

מדוע לבצע את תוכנית התמא

התשובה לשאלה זו נחלקת לשניים, מצד אחד יש את הפן הבטיחותי ומן הצד השני יש את הצד הכלכלי. אפשרו לנו להרחיב עבורכם אודות שני המקרים גם יחד.

הפן הבטיחותי – מרבית המבנים אשר נבנו עד שנת 1980, אינם בטיחותיים דיים (בהתאם לתקן 431) ועל כן באם תתרחש רעידת אדמה באזור המדובר, סביר שהבניין על כל דייריו ורכושם יקרוס אל תוך עצמו, מה שיגרום לנזק כבד ביותר, קודם כל ולפני הכל בחיי אדם אך גם ברכוש. מהרגע בו הוענק אישור לבצע את תוכנית המתאר המדוברת חשוב עד מאוד לשמור ולאבטח את חיי הדיירים במבנה ולבצע את התוכנית המדוברת.

הפן הכלכלי – משום שתוכני המתאר מאפשרת הוספת חדרים / מרפסות / ממ"ד / חנייה ועוד בהתאמה מושלמת לאישור המוענק, ערך הדירה עולה לעיתים באופן משמעותי, כך שללא הוצאה כלכלית כבדה מצד הדיירים, ערך הדירה עולה משמעותית והדייר מרוויח מהתוכנית באופן משמעותי בעתיד.

מהי תמ"א 38 2

במקביל לאפשרות לבצע שיפור לבניין ספציפי, ישנה אפשרות להרוס בניין קיים כליל ולבנות אותו מבראשית. היה והבחירה הינה להרוס את הבניין ולבנותו מחדש, אזי התוצאה שתתקבל היא דירות משודרגות משמעותית וגדולות יותר מהדירות הקיימות וכפועל יוצא תחול עלייה דרמטית בערך הדירה לצד שיפור משמעותי באיכות החיים של הדירים המתגוררים בנכס (גם אם הנכס המדובר הינו להשקעה בלבד, הרי שהשכירות שתתקבל תהיה גבוהה משמעותית מהקיימת).

כל עוד מדובר בפינוי הדיירים מהנכס לשם הריסתו ובנייתו מחדש, הרי שהקבלן המבצע יתחייב להעניק לבעלי הדירה שכ"ד עבור כל התקופה בה הוא עובד על חידוש הנכס. עובדה זו מאפשרת לדיירים רבים להסכים לפרויקט ולו בשל היכולת לאפשר לעצמם לשכור דירה חדשה אל מול זו שהם מפנים – כל עוד הדיירים לא מתבקשים להשקיע מכספם האישי עבור ההליך וכל עוד הקבלן המבצע זוכה ליתרונות משלו (בנייה של קומות נוספות לזכותו), הרי ש"העסקה" משתלמת לשני הצדדים וקל יותר להוציא אותה אל הפועל.

צרו קשר

צרו קשר

גד מנלה 1, נתניה 42504 ת.ד 8618
9261*
פקס: 09-8855994
טלפון: 09-8855990
מייל: info@ybnir.co.il
הצהרת נגישות