למידע חייגו *9261

תמ"א 38 מעלה את שווי הדירות בכ-40% בממוצע

ערך דירה הוא עניין דינאמי שמושפע משורה ארוכה של פרמטרים. מלבד גורמים אובייקטיביים כגון מיקום, קרבה לנתיבי תחבורה ציבורית, מספר בתי ספר, איכות חיים וכן הלאה, שווי דירה גם משתנה בהתאם לפרויקטים שמבוצעים בה ובסביבתה. הדוגמא הקלאסית לכך היא הערכת שווי דירה לפני ואחרי שיפוץ, או כמובן פרויקטים של התחדשות עירונית ובהם פינוי בינוי או תמ"א 38.

פרויקטים מהסוג של תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, מה שמכונה בקיצור תמ"א 38, מעלים למשל את שווי הדירות בכ-40% בממוצע. מלבד ערך דירה לפי קומה וההבדלים בין בניינים שבהם בוצע שיפוץ לבין בניינים שעדיין לא חודשו, יש לקחת בחשבון גם את המשמעות של הוספת דירת קבלן ואת השינוי בהרכב האוכלוסייה והדיירים.

פינוי בינוי - תמ"א 38

מה הקשר בין האינטרס של הקבלן לשווי הדירה?

יזמים או קבלנים שרשומים תחת רשם הקבלנים רשאים על פי חוק לקחת אחריות על פרויקטים מהסוג של תמ"א 38. אף על פי כן, רוב האנשים לא מזהים את הקשר בין האינטרס של הקבלן לסיים את הפרויקט במהירות ולבצע אותו ברמה גבוהה – לבין העלייה של ערך דירה קיימת.

אפשר גם להיכנס לעובי הקורה על מנת לבדוק מתי ובאיזה אופן תמ"א 38 מהווה פקטור בקביעת שווי דירה. ראשית, הוספת החניה מעלה את השווי של כל שאר הדירות בבניין ולא רק את זו של דירה מקבלן. שנית, גם בניית חדר נוסף בתוך כל דירה מעלה מטבע הדברים את השווי שלה ואת אותה משוואה ניתן להפעיל בנוגע להוספת ממ"ד או מעלית.

במילים אחרות, בענף כמו נדל"ן יש משמעות גדולה לכל דבר קטן ושינויים שנערכים על ידי הקבלן והיזמים מעלים את ערך הבניין כולו. זהו יתרון יוצא מגדר הרגיל של תמ"א 38 והוא מצטרף לעוד תכונות חיוביות ובהן שיפור באיכות החיים של הדיירים והתגוננות מפני אירועים לא נעימים ואסונות טבע.

האם השפעה על השווי היא מיידית או לאורך זמן?

את היתרונות של תמ"א 38 יכולים לנצל באופן עקרוני בעלי נכסים בבניינים שנבנו לפני 1 בינואר 1980. יש עוד קריטריונים שבהם צריך לעמוד על מנת לקבל את אישור הוועדות והמועצות המקומיות, אך עמידה בקריטריונים הללו היא תנאי סף בסיסי ומקובל.

בהמשך, יש לקחת בחשבון שהעלייה בשווי של דירות לאחר פרויקט מהסוג של תמ"א 38 היא מיידית. כל הערכת שווי דירה ביום שבו מסתיים פרויקט מהסדר גודל של תמ"א 38 תראה את העלייה ותוכיח שמדובר בהשקעה משתלמת מצד כל הצדדים המעורבים.

לסיכום, למפרט של דירה ובו החניה, חדר נוסף, ממ"ד או מעלית יש השפעה על המחיר. כמו כן, שיפוץ וחיזוק של המבנה בתמ"א 38 מעלה גם הוא ערך הנכס והדירות.

צרו קשר

צרו קשר

גד מנלה 1, נתניה 42504 ת.ד 8618
9261*
פקס: 09-8855994
טלפון: 09-8855990
מייל: info@ybnir.co.il
הצהרת נגישות