למידע חייגו *9261

פינוי בינוי מה מקבלים?

פרויקט פינוי מתבצע במסגרת התחדשות עירונית ומשותף למגוון רחב של ערים בארץ. בעזרת פינוי בינוי ניתן להשיג יתרונות רבים ובהם שיפור תשתיות ציבוריות, חידוש פני העיר, התאמת הבניין לסטנדרטים מקובלים, עלייה בשווי הדירות והנכסים ועוד.

מעבר לכך, עירייה שמבקשת לבצע תמ"א 38 פינוי בינוי גם בדרך כלל מבטיחה איכות חיים משופרת לדיירים ודואגת להקמת מתקני שעשועים, מרכזי קניות ומוסדות ציבוריים בקרבת מקום. העירייה עושה זאת גם על מנת לפתח את המרחב הציבורי וגם כדי למנוע עומס על התשתיות הקיימות.

אם למשל העירייה לא תקים עוד מתקני שעשועים ומרכזי קניות אך הבניין הישן יוחלף בבניין חדש עם יותר בתים ודירות, התושבים עלולים לספוג פגיעה באיכות החיים ולהביע מורת רוח. בהקשר הזה מדובר על תמורה שמעודדת דיירים לבצע פינוי בינוי ומראה להם שהם מקבלים גם דברים שלא קשורים ישירות לקבלן או ליזם.

פינוי ביני והתחדשות עירונית

התמורה בטווח הקצר והארוך

השאלה מבחינת בעלי הדירות בבניין שעומד בקריטריונים של פרויקט פינוי בינוי היא מה התמורה בטווח הקצר והארוך. בטווח הקצר, ייתכן והקבלן יסכים לתת פיצוי כספי במקום דירה ולכן בעלי הנכסים יכולים להחליט באיזה אופן להשתמש במשאבים שעומדים לרשותם. לחילופין, יש פרויקטים של תמ"א 38 פינוי בינוי שבהם הקבלן מעביר את בעלי הנכסים לדירה אחרת בשווי זהה ועד תום הבנייה.

בטווח הארוך, בעלי הנכסים מקבלים דירה חדשה ומרווחת בבניין שמותאם לצרכים שלהם. את ההתאמה לצרכי הדיירים מבצעים מראש על בסיס חוזה כתוב מול היזם והקבלן. בפינוי בינוי הדיירים למעשה מקבלים יותר ממה שהיה להם, כי זה אחד התמריצים שיש להם להיכנס לפרויקט. בסופו של דבר, המטרה היא ליצור מצב שבו כל הצדדים המעורבים ירצו ליהנות מהיתרונות של הפרויקט – גם אם המשמעות היא הטבת מס למתפנים מכיסו של קבלן בנייה.

כך מבטיחים איכות חיים משופרת

דיירים שרוצים להבטיח איכות חיים משופרת בסיומו של פרויקט פינוי בינוי צריכים לדאוג שכל הסכמה שיש להם בעל פה עם הקבלן תקבל ביטוי בכתב. בין היתר, עליהם לערב עורך דין כבר בשלב מוקדם של החלפת הדין ודברים ולבדוק מתי משתלם יותר לקבל פיצוי כספי במקום דירה ומתי עדיף לבחור באפשרות ההפוכה.

בהמשך, מעורבות עורך דין תקצר את משך הזמן שעובר מרגע קבלת אישור עקרוני על פרויקט תמ"א 38 פינוי בינוי ועד שהקבלן מוסר את המפתח לדיירים. אם רוצים, אפשר גם להשתמש בשירותיו של עורך הדין על מנת לעקוב אחר קצב התקדמות הפרויקט וכדי לוודא שהעירייה דואגת להקמת גינות ציבוריות, מרכזי קניות ושאר התשתיות המתבקשות של מים, תחבורה וחשמל.

לסיכום, בפינוי בינוי הדיירים מקבלים הטבות ששוות הרבה כסף. לעומתן, היזמים והקבלנים מקבלים זכויות בנייה והעיירה משפרת את איכות החיים של התושבים.

מומלץ עבורך: מה זה פינוי בינוי?

צרו קשר

צרו קשר

גד מנלה 1, נתניה 42504 ת.ד 8618
9261*
פקס: 09-8855994
טלפון: 09-8855990
מייל: info@ybnir.co.il
הצהרת נגישות