למידע חייגו *9261

מה ההבדל בין תמ"א 38/2 לפינוי בינוי?

פינו בינוי הוא האפשרות לקחת שטח עם בניינים ישנים ולהפוך אותו לשטח עם בניינים חדשים. הוא נצרך כשרוצים להגדיל כמות של דירות ויש בניינים עם מעט בתים שתופסים שטח, ומשרד הבינוי יכול להכריז על שטח כזה כמיועד לפינוי. מה שעושים בפועל הוא הורסים בניינים ישנים ומפנים את הדיירים למשכן חלופי, והם מקבלים גם בנוסף דירה חשה במקום או שמגיעים להסכם אחר.

תמ"א 38/2 לבין לפינוי בינוי מה שונה?

פרויקטי תמ"א 38/2 שונים בתכלית מאשר עסקת הפינוי ובינוי. תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק מבנים שעלולים לקרוס בעת רעידת אדמה, ובמקום שהמדינה תממן את זה יש יזמים שמוכנים לקחת את הפרוייקט על עצמם, הם מחזקים את המבנים ונותנים גם בונוסים לדיירים בדמות הרחבה של הבית שלהם, הוספת מעלית, הוספת ממ"ד ואחרים ובתמורה היזמים מקבלים את האפשרות לבנות כמה דירות בקומה נוספת ולמכור אותן. תמ"א 38/2 זה פרוייקט עם מימון היזם הבונה וכך גם פינוי בינוי.

דייר סרבן בפינוי בינוי

יש מקרים בהם יש דייר שלא מוכן לפינוי בינוי אצלו בבניין אך לחוק יש מענה לזה. על פי חוק פינוי בינוי כאשר לפחות 80% מהדיירים אשר לפחות 75% מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם מסכימים לפינוי בינוי והשאר לא, ה-80% יכולים לתבוע נזיקין את מי שלא רוצה. החוק מכיר בכוח של הרוב ויש הבנה שאם כמעט כולם מסכימים, אי אפשר "לתקוע" פרוייקט כזה רק בגלל מישהו שמסרב. זה רלוונטי כשמדובר על סירוב בלתי סביר אבל יש כמה פרמטרים לסירוב סביר והנה כמה מהם.

פרמטרים לסירוב סביר (כל מה שמעבר נחשב לסירוב לא סביר)

הסירוב של המיעוט נחשב סביר במידה והוא בשל אחת מהסיבות הללו או יותר: הראשון, אם בעל הדירה המסרב או בן משפחה שגר עימו מוגבל והפתרון החלופי לא נותן מענה לבעיה שלו ואינו נגיש. סירוב סביר נוסף הוא אם יש נסיבות מיוחדות שבגללן בעל הדירה לא מסכים להתפנות ובית המשפט מקבל את הסיבות הללו. עוד סיבה שיכולה להיות היא שלא הוצעו לבעל הדירה המסרב אופציה חלופית ראויה, והסיבה האחרונה היא עם עסקת הפינוי בינוי לא כדאית כלכלית ובית המשפט משתכנע בזה.

האם יש פטור מהיטל השבחה בפינוי בינוי?

דירות חדשות מקבלן בפרוייקט פינוי בינוי כעיקרון פטורות ממס שבח. במסגרת עסקה של פינוי בינוי מי שמוכר את דירתו ליזם יהיה עם פטור מס שבח בתנאי שהוא מקבל דירה חלופית באותו המתחם ולא יותר מאחת, וכזו שעומדת בתנאים שנקבעו. לעניין זה, יש שוני מתבקש בין פינוי בינוי לבין תמ"א 38/2.

עסקת פינוי בינוי יכולה להיות משתלמת במיוחד לבעלי הבית אך חשוב כמובן לדעת כל פרט ואם צריך אז גם לקחת ליווי מקצועי בעניין.

צרו קשר

צרו קשר

גד מנלה 1, נתניה 42504 ת.ד 8618
9261*
פקס: 09-8855994
טלפון: 09-8855990
מייל: info@ybnir.co.il
הצהרת נגישות